Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Menighedsrådet

Menighedsrådet ved Vor Frue Sogn består af ni valgte medlemmer, som vælges hvert 4. år. Kirkens seks præster er desuden fødte medlemmer af menighedsrådet.

Menighedsrådets møder er offentlige (punkter om personalesager er dog lukkede). Tidspunkter for møder kan fås hos kirkekontoret i Domkirkens Hus, Fiolstræde 4, 1171 Kbh K. Her kan man også rekvirere dagsordener, der foreligger ca. en uge inden mødet. Tlf.: 33 37 65 40. E-mail: kontor@domkirken.dk

Menighedsrådsmøderne finder normalt sted i 'Skriftestolen' i Vor Frue Kirke, Nørregade 8, 1165 Kbh K. Bemærk: Indgang fra Fiolstræde via Rotunden.


Formand
Jeppe Hedaa
E-mail: formand@domkirken.dk
Mob. 40 555 777

Næstformand & kontaktperson for personale
Hanne Sundin
E-mail: sundin@domkirken.dk 

Kasserer
Hanne Esmann
E-mail: esmann@domkirken.dk

Kirkeværge
Jakob Knudsen
E-mail: jakob@knudsen.info


Øvrige menighedsrådsmedlemmer

Ole Steffen Ehlers
Violinvej 4, 2730 Herlev
E-mail: ole@domkirken.dk
Mob. 61 60 62 04

Charlotte Ekstrand
E-mail: charlotte@domkirken.dk

Lisbeth Maindal
E-mail: maindal@domkirken.dk
Mob. 30 58 43 76 

Michael Vielsted
E-mail: vielsted@domkirken.dk
Mob. 31 25 86 86

Nore Kornø Rasmussen
E-mail: norerasmussen@gmail.com


Menighedsrådssuppleanter

1. Benedicte Christiansen 

2. Finn Risum  

3. Mai Christiansen  

4. Henrik Norholt   

5. Malene Birkebo Nielsen

6. Ulla Groth

7. Anne Kirstine Hedeager Krag  

8. Ingrid Ma Shantie Andersen


Datoer for ordinære menighedsrådsmøder i 2022

Onsdag d. 26.01.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 23.02.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 30.03.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 20.04.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 25.05.22 kl. 17.30-20.00

Tirsdag d. 28.06.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 24.08.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 28.09.22 kl. 17.30-20.00 

Onsdag d. 26.10.22 kl. 17.30-20.00

Onsdag d. 23.11.22 kl. 17.30-20.00


Dagsordener og beslutningsprotokoller for menighedsrådsmøder i Vor Frue Sogns menighedsråd